Jak předejít vyhoření?
Co je to vyhoření?
Vyhoření je stav fyzického nebo emocionálního vyčerpání, který také zahrnuje pocit sníženého výkonu a ztráty osobní identity. Z mé zkušenosti kouče syndrom vyhoření může postihnout prakticky kohokoliv, kdo dlouhodobě vykonává nějakou činnost. Hodně závisí u klientů na individuálních faktorech (osobnostní rysy a jejich rodinný život), které výrazně ovlivňují, jak moc je klient náchylný k vyhoření.
Je vyhoření něco, co si člověk může diagnostikovat sám?
Když se člověk úplně “necítí ve své kůži” je to okamžik, ve kterém většina lidí vyhledává odbornou pomoc. Někteří klienti to umí pojmenovat hned, jiní jen sdělí, že v práci již neví kudy kam a dlouhodobě jim chybí uspokojení, energie a jsou podráždění…
Jak si v takovém případě říci o pomoc okolí?
Je důležité to nenechat být, protože dříve nebo později vás to dostihne, ať už v pracovní oblasti, v rodinném životě nebo obojí dohromady a svět se zhroutí jako domeček z karet. Proto je třeba začít u sebe a pomoci si sám a to například tak, že se obrátíte na vašeho nadřízeného, proberete možnosti další spolupráce, nebo oslovíte spolupracovníky, přátele a blízké. Podpora a spolupráce vám může pomoci vše zvládnout. Zkuste meditační, relaxační techniky, cvičení – například jógu atd… Když ale nepomáhají ani tyto aktivity, je dobré se obrátit na odborníky, například kouče, který vám pomůže pomocí koučovacích otázek si najít nejvhodnější řešení celé situace.
Máte zkušenost od klientů s tím, že jim rodina/přátelé/kolegové/šéfové nedokáží či nechtějí pomoci?
Ano, někdy se stává, že ten problém je tak hlubokého rázu, že bohužel na to okolí nestačí, a i když se snaží pomoci, nedokáží to a je třeba pak vyhledat pomoc specialisty.
Napsala Ing. Radka Minaříková, CPC (spoluzakladatelka Najdi kouče – www.najdikouce.cz)