Jak si vybrat kouče, když na vás nabídky vyskakují na každém kroku?
V letech minulých se lidstvo zabývalo především otázkami “jak přežít”, “jak vydělat”, “čím být”. Dnes se zabýváme otázkami “jak žít kvalitně”, “jak se živit tím, co nás baví” nebo “kým jsme, proč tu jsme a kam chceme jít”. Jak si vybrat kouče?
Dříve se pracovalo převážně fyzicky, dnes převažuje práce hlavou. Kdo neslýchal v dětství, “uč se nebo budeš muset makat rukama”? Svět se skutečně posunul a jakoby se generace let sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých postaraly o to, že se skutečně můžeme posunovat a pracovat nejen fyzicky, ale i hlavou.
Prostor se díky sociálním sítím zaplnil velkou dávkou rozmanitých informací a širokými nabídkami možností. Z oblasti psychologie se vytvořila odnož seberozvoje, sebepoznávání a metod, jak na sobě osobnostně pracovat.
Zcela přirozeně pro tuto poptávku přišla nabídka služeb osobního trenéra sebepoznávání a seberozvoje. Dnes se tomuto odvětví věnuje kouč – člověk, který nemusí mít zkušenosti, ale na základě znalostí a tréninku umí nastavit zrcadlo. Díky tomu si je schopen zákazník srovnávat, chápat nebo uvědomovat svoje myšlenky, a osobnostně tak růst.
Kvalita života stoupá se schopností vědomě si všímat svých myšlenek, pocitů a chování.
Vedle termínu kouče jste možná zaznamenali termín mentora. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Mentor zakládá svou práci na svých zkušenostech a doporučeních. Umí naslouchat, chová se chápavě, podporuje a vede, ale zůstává objektivní a důsledný.
- Kouč zakládá svou práci na schopnosti neztotožňovat se a umožnit klientovi hledat odpovědi v sobě samotném, soustředí se na cíl a akční kroky.
Pozice se nevylučují a pokud má kouč určité zkušenosti z nějaké oblasti, může tak využívat tyto zkušenosti jako svou specializaci. Jelikož žijeme dnes v době, kdy můžeme vnímat, že koučů a mentorů je mnoho, pro potencionální zákazníky začíná vznikat otázka, jak si vlastně kouče vybrat. Na základě čeho se rozhodnout?
Možná dojde k tomu, že bude mnohem náročnější si někoho vybrat, protože když máme mnoho možností, nakonec z rozhodování lidská mysl vycouvá a nevybere si radši nikoho. Záměrem tohoto článku je pomoci vám s výběrem kouče, a to především díky zákazníkům, kteří již koučink využívají ve svém životě či pracovní sféře a vybírají nejčastěji na základě několika parametrů.
Co vám tedy pomůže aneb jak si vybrat kouče?
- energie kouče – vzájemné sympatie, srozumitelnost vyjadřování, dobrý pocit ve vás – takový ten pocit, když cítíte, že jdete správným směrem nebo si koupíte nějakou věc a víte, že je to přesně ono – nemáte pochybnosti, ale naopak cítíte spokojenost
- pocit bezpečí – pocit, že můžete sdílet i nejtajnější pocity, nálady, pohledy a člověk na druhé straně vás neodsuzuje, nekárá, nenapravuje – pouze se dál doptává, aby vás dovedl hlouběji než právě jste
- schopnost naslouchat – více než mluvit by měl kouč naslouchat vašim slovům nebo klást otázky, díky kterým se můžete zamyslet nahlas
- reference klientů – běžně dnes najdete reference od zákazníků, kteří s koučem již měli zkušenost, pročtěte si je a zvažte, zda vás oslovují
- působnost v organizaci zaručující další vzdělávání – stejně jako lékaři, tak se i kvalitní koučové při své praxi nadále vzdělávají, sdružují a v pravidelném období zvyšují své dovednosti skrze supervize od zkušenějších koučů
- cena – předem si stanovte, kolik do cesty svého seberozvoje chcete investovat. Ne vždy je to tak, že čím dražší kouč, tím kvalitnější koučink, ale jelikož i kouč na sobě neustále pracuje a investuje do svého vzdělání, úměrně tak roste jeho cena
- počet odkoučovaných hodin – kouč začátečník má odkoučováno od 50 do 100 hodin, profesionální zkušení koučové mají za sebou stovky odkoučovaných hodin s klienty. Avšak i začínající kouč přináší zákazníkům výsledky pokud absolvoval profesionální koučovací výcvik
- sociální sítě – v dnešní době je možné rychle zmapovat úspěšnost kouče také skrze sociální sítě, kde zaměřte pozornost na témata či články, které daný kouč sdílí nebo píše, serióznost nebo konzistentnost. Záměrně tento bod uvádím mezi posledními, jelikož nemusí být vždy pravdou, že kvalitní kouč musí být aktivní na sítích
Nasměrujte svoji cestu s Najdi kouče
Platforma zkušených a osvědčených koučů má v nabídce kouče, kteří mají za cíl pomáhat lidem v oblasti seberozvoje. Každý kouč má vlastní specializaci a zkušenosti. Aby byl výběr pro zákazníka snazší, najdete na stránkách Najdikouce.cz rubriky specializací. V současnosti je nejvíce poptáván osobnostní hype neboli osobnostní rozvoj, manažerský koučink, koučink ve školách anebo eko koučink neboli koučink v přírodě.
Koučink můžete absolvovat buď v online podobě nebo osobně ve městě, ve kterém si kouče najdete. Většina koučů z platformy Najdi kouče koučuje online i osobně.
Nabízíme koučink individuální, týmový, teambuildingy a školení v manažerské oblasti, komunikační dovednosti, specializovaná školení pro školy a řadu workshopů na různá témata.
Najdi kouče s.r.o. je tu pro vás, kteří nehledáte rybky v oceánu, ale uvítáte stabilní a ověřené kouče s profesionálním přístupem a pozitivním dopadem pro váš osobní růst.
Napsala Lenka Kellnerová (spoluzakladatelka Najdi kouče s.r.o.)